In vitro potęguje ryzyko przenoszenia chorób

“Należy podkreślić, że nie da się oddzielić kwestii etycznych od naukowych. Bo przecież śmierć zarodków ludzkich w procedurze in vitro czyli śmierć człowieka na najwcześniejszym etapie jego życia jest bezspornym faktem naukowym. Ci, którzy twierdzą, że da się wykonać procedurę in vitro bez śmierci zarodków, zwyczajnie kłamią. (…)

Niedawno w prestiżowym piśmie “Journal of Clinical Medicine” opublikowaliśmy artykuł, do którego link jest dostępny na stronie internetowej kliniki na NaProMedica. Są to nasze badania naukowe dotyczące biochemicznych odrębności u pacjentów z niepłodnością.  Porównaliśmy wyniki badań laboratoryjnych u par z niepłodnością i u małżeństw bez problemów z płodnością. W całym przedsięwzięciu badawczym wzięło udział 150 osób. U każdej z badanych osób wykonaliśmy panel 28 testów laboratoryjnych, łącznie 4200 badań.  Na podstawie analizy stwierdziliśmy, że pary diagnozowane z powodu niepłodności różnią się od par płodnych statusem biochemicznym. Jest to bardzo ważna konstatacja. Wykryliśmy 4 endofenotypy biochemiczne niepłodności, czyli zaburzenia, które towarzyszą problemowi obniżonej płodności. Dwa endofenotypy możemy określić jako metaboliczne, a dwa jako immunologiczne. Zaobserwowaliśmy, że u kobiet z niepłodnością częściej występują zaburzenia w profilu lipidowym, wyrażające się obniżeniem we krwi poziomu frakcji HDL-cholesterolu. Drugi endofenotyp stwierdzony u kobiet charakteryzował się obecnością autoprzeciwciał przeciwnarządowych, skierowanych przeciw białku tarczycy. W naszym badaniu ryzyko wystąpienia niepłodności u kobiet z obniżonym cholesterolem HDL było 10 razy większe niż w grupie kontrolnej. Natomiast ryzyko niepłodności u kobiet z autoimmunologicznymi zaburzeniami tarczycy było ponad 5 razy większe. Podobne zaburzenia metaboliczno-immunologiczne wykryliśmy u mężczyzn z niepłodnością.  Nakładanie się zaburzeń biochemicznych w parze małżeńskiej zwiększało ryzyko niepłodności. To są najważniejsze badawcze konstatacje, ale w pracy jest ich o wiele więcej.” 

Cytat za: dr T.Wasilewski, In vitro potęguje ryzyko przenoszenia chorób, Nasz Dziennik, Nr 275.7843, 28 listopada 2023, s. 3.